iToBoS project presented in National Geographic

Hungary, 9/10/2021.

iToBoS is presented as an instrument using artificial intelligence is being developed for the early detection of melanoma with the help of the staff of the ELKH Research Institute for Computer Science and Automation (SZTAKI). The article is writen in Hunagarian.

Ennek az úgynevezett holisztikus értékelőeszköznek minden egyes beteg sajátos jellemzőit meg kell értenie, ezzel megnyílik az út a melanóma személyre szabott, korai felismerése előtt” – olvasható a SZTAKI közleményében, melyet az MTI tett közzé.
A bőrrák a leggyakoribb, emberekben előforduló, rosszindulatú daganatos megbetegedés, amely egyre gyakoribb. A bőrrák általános kategóriáján belül a melanóma okozza a legtöbb halálozást. A legfrissebb statisztikák szerint a bőrmelanóma jelenleg a hatodik leggyakoribb ráktípus Európában, 2018-ban több mint 144 ezer új esetet diagnosztizáltak.

A melanóma gyógyítható, ha korai stádiumban kezelik. Ha azonban a rákos sejtek terjedése megtörtént (áttétes melanóma), nagyban csökken a betegség gyógyítási lehetősége. Ezért a gyors diagnózis elengedhetetlen ahhoz, hogy a kezelésre még a helyi és áttétes terjedés előtt sor kerüljön.

Keep reading at National Geographic.